>

Návrh klimatizácie

Niekoľko odporúčaní

Pokojný  spánok v lete

Veľa ľudí si kladie pred nákupom otázky: Klimatizácia bude zhoršovať alergie? Budem mať vysoké platby za elektrinu? Nebude mi vadiť "prievan"?

Pokiaľ si chcete kúpiť klímu, vyberte si odborníkov a nie obchodníkov, ktorý len predajú klímu aj cez telefón, bez toho, aby váš dom videli. Skúmajte, čo sa skrýva v cene a či daná firma má vlastných alebo len cezpoľných inštalatérov.  Klimatizácia funguje na princípe, ktorý všetci poznáme pokiaľ máme doma chladničku. V zadnej časti je horúci "radiator" a vo vnútri je príjemne chladno. Teplá časť pri klimatizácií je vo vonkajšej jednotke a studená časť je na stene izby, ktorú chceme ochladiť. Medzi nimi je potrubie - rúrky v ktorých je chladivo - látka, ktorá sa mení na kvapalinu a plyn za určitých tlakových a tepelných podmienok - napríklad pri teplote 20°C má tlak okolo 14 barov, pri 45°C je tlak až 28 barov. Preto je potrebné dodržiavať prísne pravidlá pre montáž a mať potrebné certifikáty.


Každá klimatizácia obsahuje filter, niektoré vyššie triedy majú priamo v sebe zabudovanú  čističku vzduchu. Pokiaľ máte aj lacnejší model, nemusíte sa obávať, pokiaľ filter raz za 2 týždne počas používania klimatizácie umyjete pod tečúcou vodou. Veľa zákazníkov dáva spätnú väzbu, že alergie sa zlepšili, pretože filter zachytí prachové častice, ktoré dovtedy voľne poletovali v izbe. Je pravda, že v klimatizácií sa môžu zachytávať rôzne baktérie a preto je vhodné raz za rok vykonať servis a dezinfekciu, ktorá vás ochráni a predĺži životnosť.

Inštalácia klimatizácie trvá v normálnych podmienkach asi 4 hodiny. Pred ňou sa absolvuje obhliadka, kde sa dohodne  vhodný typ, výkon, umiestnenie tak aby klíma nefúkala na stôl, posteľ alebo gauč, kde ľudia často sedia. Z klímy vyteká kondenzát, teda studený vzduch sa zbaví nadbytočnej vodnej pary. Preto sa musí uvažovať o jeho odvode, najčastejšie von, alebo niekde do vnútorného sifónu. Tento odvod sa robí v sklone aspoň 2-3%. Množstvo tekutiny, ktorá vytečie je okolo 5 litrov , pokiaľ sú v lete búrky a zvýši sa vlhkosť tak aj 10 litrov za deň.

Dnešné klimatizácie sú tiché, hluk čiastočne záleží od výrobcu, ale v skratke sa dá porovnať ku modernej chladničke alebo vo vysokých výkonoch k mrazničke.

Čo sa týka ceny tak prepočty a aj skúsenosti hovoria, že pokiaľ by sa nechala klimatizácia zapnutá celé 2 mesiace v lete, tak "spálite" elektrinu za 30Eur. Pokiaľ by ste s klímou vykurovali v zime napríklad chatu, tak mesačne by vám mohli narásť platby o 35 Eur. V súvislosti s malými deťmi pretrváva nepravdivý mýtus, že klimatizácia im škodí. Je to však o správnom výbere klimatizácie a o správnom umiestnení a nastavení. Prúd vzduchu z klimatizácie by nemal smerovať priamo na sediaceho alebo ležiaceho človeka a nastavenie teploty na klíme by nemalo byť viac ako 6 - 7 °C oproti vonkajšej teplote.

Preto sa klíma odporúča do miestností v ktorých je pohyb cez deň - kuchyňa, obývačka a v noci si radšej otvoriť dvere zo spálne do vychladenej izby.